Aktualności 14 lipca 2022

Wakacje kredytowe od sierpnia – Prezydent podpisał ustawę

Długo wyczekiwana przez kredytobiorców ustawa o wakacjach kredytowych, została podpisana przez Prezydenta i 28 lipca wejdzie w życie. Ustawa dotyczy pomocy kredytobiorcom, którzy wzięli kredyt hipoteczny i wobec wzrostu stóp procentowych i dużej inflacji znaleźli się w ciężkiej sytuacji finansowej. Z wakacji kredytowych będzie mógł skorzystać każdy, kto zaciągnął kredyt hipoteczny na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych w złotówkach. Jeśli ktoś posiada więcej niż jeden kredyt hipoteczny z wakacji kredytowych będzie mógł skorzystać tylko w ramach jednej umowy kredytowej. Brak jest natomiast kryteriów dochodowych i poziomu obciążenia ratą budżetu gospodarstwa domowego.

Wakacje kredytowe pozwolą na odroczenie spłaty rat kredytu hipotecznego. W trakcie ich trwania zawieszeniu ulegnie płatność kapitałowo-odsetkowa raty. Brak jest natomiast zwolnienia z płatności za ubezpieczenia jeśli takowe występują (np. ubezpieczenie na życie). Kredytobiorcom, którzy zdecydują się na skorzystanie z wakacji kredytowych wydłużeniu ulegnie czas kredytowania. Zawiesić będzie można płatność maksymalnie ośmiu rat kredytowych:

  • od 1 sierpnia 2022 r. do 30 września 2022 r. – maksymalnie dwie raty;
  • od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. – maksymalnie dwie raty;
  • od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. – jedna rata miesięczna w każdym kwartale

Jeśli kredytobiorca zdecyduje się na zawieszenie wszystkich ośmiu rat, czas trwania jego umowy kredytowej zostanie wydłużony o osiem miesięcy, np. jeśli umowa miała się kończyć w lutym 2034 roku, skończy się we wrześniu 2034 roku.

By skorzystać z wakacji kredytowych należy złożyć wniosek przez bankowość elektroniczną lub bezpośrednio w placówce swojego banku. Perspektywa odroczenia płatności raty jest kusząca nie tylko dla tych, którzy przez rosnące stopy procentowe mają problem z płynnością finansową. Wakacje kredytowe mogą być okazją do oszczędności. Może być to złudne założenie, ponieważ niezapłacona rata nie jest umarzana tylko odwlekana w czasie. Zawieszenie raty może być opłacalne jeśli odłożone środki z niezapłaconej raty kredytowej przeznaczone zostaną na nadpłatę kredytu. Kredytobiorca, który ma ratę w wysokości 3000 zł i zdecyduje się na skorzystanie z odroczenia płatności wszystkich ośmiu rat będzie miał na koncie 24 tysiące. Nadpłata kapitału odłożonymi pieniędzmi spowoduje zmniejszenie kwoty od, której naliczane są odsetki i zmniejszy całkowity koszt kredytu. Decydując się na wakacje kredytowe trzeba pamiętać, że zostanie to odnotowanie w BIK. Fakt ten, nie będzie miał negatywnego wpływu na scoring, ale jak mówi przedstawicielka BIK „Decyzję o udzieleniu kredytu podejmuje bank w oparciu o przyjęte w danym banku kryteria, oraz w momencie i procesie rozpatrywania wniosku o kredyt”. Patrząc wstecz osoby korzystające z wakacji kredytowych przy okazji pandemii miały problem z uzyskaniem nowego kredytu.

Joanna Onych, Ekspert finansowi.pl