Porady 10 października 2022

Wakacje kredytowe – jak najlepiej je wykorzystać?

Wakacje kredytowe. Temat, o którym głośno już było, ale o którym wciąż należy przypominać. Okazuje się, że z wakacji kredytowych do końca sierpnia 2022r skorzystało 44,5% uprawnionych, a  przede wszystkim (bo ponad połowa) osoby, które kredyty zaciągnęły w latach 2018-2022. Ta część kredytobiorców zgłębiła temat rzeczonych wakacji, bo to oni odczuli podwyżki stóp procentowych najbardziej, ale mądre skorzystanie z odroczenia płatności rat jest realnie korzyścią również dla starszych kredytów.

Wielokrotność raty, jaka zostaje w kieszeni przy jej odroczeniu, można spożytkować na wiele  różnych sposobów. Można je wydać od razu, łatać nimi budżet domowy, wpłacić na lokatę i zainwestować. Można też: tutaj zacytuję KNF: „Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zachęca kredytobiorców, którzy zdecydują się na skorzystanie z tego rozwiązania pomocowego, aby środki zaoszczędzone w trakcie wakacji kredytowych wykorzystać do zredukowania swojego zadłużenia- nadpłacenia kredytu hipotecznego. Skróci to okres na jaki zaciągnięty został kredyt lub obniży wysokość przyszłych rat kredytu, czego efektem będzie zmniejszenie obciążeń budżetów domowych w przyszłości.”

Jeśli stać nas na odłożenie równowartości raty i zdecydowaliśmy się na nadpłacanie kredytu hipotecznego, to już można sobie pogratulować zaoszczędzonych pieniędzy. Należy jeszcze pamiętać, że przy każdej takiej nadpłacie możemy obniżyć kolejne raty lub skrócić okres kredytowania. Z prostych obliczeń wynika, że skrócenie okresu kredytowania opłaca się znacznie bardziej. Każdy kredyt jest inny, jeden ma ubezpieczenie na życie, drugi prowizję za nadpłatę kredytu, u innych wciąż trwa okres ubezpieczenia pomostowego (tutaj wakacje kredytowe opłacają się jeszcze bardziej), a komuś zostało już tylko kilka lat do ostatniej raty. Jeśli ktoś chciałby się  przekonać na własnym przykładzie, to kalkulatorów do powyższych wyliczeń jest w internecie pełno i zachęcam do skorzystania,.

Dla spóźnialskich przypomnę, że wniosek o wakacje kredytowe może złożyć KAŻDY, kto posiada kredyt hipoteczny w polskiej walucie (umowy zawarte przed 1 lipca 2022r), bez kryteriów dochodowych. Uwaga, wniosek można złożyć dla jednego posiadanego kredytu hipotecznego i tylko do nieruchomości, w której mieszkacie. W tym roku odroczyć można jeszcze 2-3 raty, ważne aby wniosek złożyć przed dniem jej płatności (bank nie może odmówić skorzystania z wakacji kredytowych, a więc zaczynają się one z chwilą doręczenia kredytodawcy wniosku). W roku 2023 przysługuje prawo do przesunięcia czterech rat- po jednej w każdym kwartale.