Aktualności 05 listopada 2021

Stopy procentowe znów w górę. Sprawdź o ile wzrośnie Twoja rata hipoteczna

W dniu 03.11.2021 r. Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o podniesieniu głównej stopy procentowej o 75 punktów bazowych, co tym samym oznacza, że od 04.11.2021 r. stopa referencyjna wynosi 1,25 % w skali roku.

Co to właściwie oznacza dla właścicieli kredytów hipotecznych, niestety należy się przygotować na wzrost wysokości rat, eksperci szacują średni wzrost rat o 130 PLN miesięcznie. Zmiana dotyczy wysokości rat kredytów hipotecznych o zmiennym oprocentowaniu.

Kiedy nastąpią zmiany? Jest to zależne od warunków kredytu i zapisów w umowie, a dokładnie od częstotliwości aktualizacji składowej oprocentowania kredytu hipotecznego – WIBOR 3M lub WIBOR 6M.

Warto zwrócić uwagę, że jest to najwyższa podwyżka głównej stopy procentowej od 2001 roku.

Podniesienie wysokości stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej było od pewnego czasu oczekiwane przez rynek finansowy. Ekonomiści spodziewali się wzrostu o 0,5 do 1 pp. RPP jednak zdecydowała się na podwyżkę o 75 pb. Pozostałe stopy procentowe wynoszą od 4 listopada:

  • stopa lombardowa 1,75 % w skali roku;
  • stopa depozytowa 0,75 % w skali roku;
  • stopa redyskonta weksli 1,30 % w skali roku;
  • stopa dyskontowa weksli 1,35 % w skali roku.

Chcecie być na bieżąco z istotnymi zmianami na rynku produktów finansowych? Zapraszamy do śledzenia newsów na naszej stronie finansowi.pl oraz fanpage, gdyż Rada Polityki Pieniężnej w wydanym po ostatnim posiedzeniu komunikacie zastrzegła sobie możliwość podejmowania dalszych działań w celu przeciwdziałania inflacji.

Chcesz sprawdzić jak zmieni się Twoja rata przy wzroście stóp procentowych? Skorzystaj z naszego bezpłatnego kalkulatora.