Aktualności 27 czerwca 2023

Stopy procentowe w Polsce: Maj 2023 – Stabilność na horyzoncie

Maj 2023 przyniósł nam stabilność na polu stóp procentowych w Polsce. Po raz czwarty z rzędu, Narodowy Bank Polski (NBP) utrzymał stopy na poziomie 6,75%. To zdecydowanie sygnał, że polityka monetarna naszego kraju jest stabilna i przewidywalna.

Na początku roku, prezes NBP, Adam Glapiński, zasugerował możliwość obniżki stóp procentowych pod koniec 2023. Wydaje się, że to była reakcja na obserwowane skutki wcześniejszych podwyżek stóp. Glapiński wyraził nadzieję, że obniżka stóp procentowych będzie możliwa pod koniec roku, choć z mniejszą pewnością niż wcześniej.

Analitycy rynkowi są zgodni, że stopy procentowe pozostaną stabilne do końca 2023 roku. Większość członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP) uważa, że oczekiwane spowolnienie w największej gospodarce Europy Wschodniej, w połączeniu z łącznym zaostrzeniem o 665 punktów bazowych wprowadzonym w 2021 i 2022 roku, przyczyni się do obniżenia inflacji.

W grudniu 2022 roku inflacja wyniosła 16,6%, co było poniżej prognozowanych 17,3%. Glapiński przewiduje, że inflacja wzrośnie w styczniu i lutym, ale potem zacznie spadać. „Oczekujemy, że pod koniec roku, jak widać w prognozie z listopada, inflacja będzie jednocyfrowa. Myślę, że w prognozie jest 8%… ale może to będzie mniej niż 8%” – powiedział.

Warto zauważyć, że cykl 11 podwyżek stóp procentowych, które NBP rozpoczął w 2021 roku, miał wyraźny wpływ na gospodarkę. „Nasze podwyżki, wprowadzane stopniowo co miesiąc, stopniowo mają coraz większy wpływ na gospodarkę w kierunku zaostrzenia, w kierunku ograniczenia popytu” – powiedział Glapiński. Jednak zaznaczył, że bank nie zakończył oficjalnie cyklu zaostrzenia, co oznacza, że jeśli zajdzie taka potrzeba, mogą zostać wprowadzone dalsze podwyżki.

Nasi Eksperci Finansowi pomogą Ci śledzić na bieżąco sytuację makroekonomiczną i najlepiej dobrać ofertę w zależności od aktualnych warunków na rynku finansowym. Zastanawiasz się czy wybrać oprocentowanie stałe czy zmienne? Nie decyduj sam, umów się na spotkanie z naszymi Ekspertami finansowymi i pozwól im pomóc w wyborze najbardziej korzystnej oferty kredytu hipotecznego.