Aktualności 19 października 2021

Stopy procentowe w górę. O ile wzrosną raty kredytów hipotecznych?

Bardzo dużo osób w ostatnich miesiącach zdecydowało się na kredyt hipoteczny. Zdecydowanie było to atrakcyjny czas, aby podjąć właśnie taką decyzję z powodu niskich stóp procentowych. Były one najniższe od wielu lat, z tego powodu wielu ludzi zauważyło nowe możliwości, na które nie mieli zbyt większych szans wcześniej. Jednakże kredyty hipoteczne w październiku znacznie wzrosły. Podwyżka stóp procentowych obecnie może być dotkliwa.

kredyt - stopy procentowe

Podwyżka stóp procentowych – to było nieuniknione

W ostatnich latach rynek nieruchomości był tym segmentem w naszej gospodarce, który stale się nasycał. Mieszkań i domów przybywa, a ich ceny znacznie rosną. Na przestrzeni lat szacuje się, że w niektórych miastach te same nowe nieruchomości mogą być droższe nawet o 40%. Jednak taka sytuacja wcale nie zniechęca klientów do inwestycji we własne lokum, ponieważ dodatkowo oprocentowanie kredytów hipotecznych jest stosunkowo niskie. Mając wkład własny w postaci 10% lub 20%, można z powodzeniem zdecydować się na taki kredyt. Jednakże jak pokazują dane rynkowe, sytuacja jest dynamiczna i na przestrzeni ostatnich miesięcy bardzo się zmieniła.

Aktualnie zauważalna jest radykalna podwyżka stóp procentowych, co z pewnością w dużej mierze wpłynie na raty każdego kredytu hipotecznego. Oczywiście podczas spotkań w banku klienci są informowani o takiej możliwości, jednak wielu skuszonych atrakcyjną ofertą kredytu wcale nie myśli o tym, że sytuacja na rynku może się zmienić zwłaszcza w przypadku, gdy jest tak duży popyt na kupno nieruchomości. Jednak podwyżka stóp procentowych w październiku jest faktem. Kogo najbardziej dotkną tego typu zmiany?

Gdy WIBOR jest niekorzystny

Należy pamiętać, że na wysokość rat składają się dwie rzeczy. Po pierwsze jest to marża banku, który udziela nam kredytu hipotecznego. Podczas przygotowywania oferty pracownik musi poinformować nas, że jest to opłata stała i nie ulega ona zmianie przez cały okres spłaty kredytu. Z kolei zmienną w tym przypadku może być WIBOR, czyli referencyjna wysokość oprocentowania pożyczek, która uznawana jest na polskim rynku międzybankowym. W tym przypadku decyzję o wysokości tego wskaźnika podejmuje Rada Polityki pieniężnej.

W październiku 2021 roku odnotowano wzrost tego wskaźnika z 0,1% do 0,5% w skali rocznej. Oczywiście suma, jaką więcej będziemy musieli zapłacić miesięcznie w przypadku naszego kredytu jest uzależniona oczywiście od jego finalnej kwoty. Specjaliści obliczyli, że w tym przypadku dla standardowego kredytu hipotecznego, który jest brany na 30 lat i jest to około 330 000 złotych, poprzez wzrost tego wskaźnika zapłacimy średnio o 70 złotych więcej. Nie jest to więc zbyt wysoka kwota, jednak decydując się na kredyt hipoteczny niezależnie od tego, jak korzystna obecnie panuje sytuacja na rynku, powinniśmy wziąć pod uwagę właśnie możliwość wzrostu WIBOR. Przy rzeczywiście dużych kredytach taka zmiana, wprowadzona przez Radę Polityki Pieniężnej może stać się bardzo dużym kłopotem. Dlatego warto to także odpowiednio przeliczyć, nim podejmiemy decyzję o naprawdę dużym kredycie.