Porady 21 października 2021

Raport BIK – Twoja historia kredytowa

Pozytywna historia kredytowa dla wielu pożyczkobiorców odgrywa bardzo ważną rolę, dlatego też tym bardziej warto dowiedzieć się, czym jest BIK. Niniejszy artykuł to doskonały wybór właśnie dla tych osób, które chcą dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest Biuro Informacji Kredytowej i dlaczego warto systematycznie spłacać raty.

historia kredytowa w BIK

BIK – co to takiego?

BIK najprościej rzecz mówiąc to nic innego, jak Biuro Informacji Kredytowej S.A. Głównym zadaniem opisywanego przedsiębiorstwa jest gromadzenie wszystkich informacji na temat historii kredytowej poszczególnych konsumentów. Zgromadzone informacje są oczywiście udostępniane wybranym instytucjom, które na co dzień zajmują się udzielaniem pożyczek kapitałowych. Większość banków podczas weryfikowania wniosków kredytowych swoich potencjalnych klientów, poszukuje przydatnych informacji właśnie w bazach BIK. Warto wspomnieć również o tym, że z BIK coraz częściej korzystają także firmy pozabankowe, które specjalizują się w udzielaniu popularnych chwilówek.

Skąd BIK bierze informacje?

Z powyżej opisanym Biurem Informacji Kredytowej współpracują nie tylko banki, ale również firmy pożyczkowe. W dużej mierze to właśnie te przedsiębiorstwa odpowiedzialne są za aktualizowanie bazy BIK. W rejestrze znaleźć można informacje nie tylko na temat pożyczkobiorców i ich aktualnej sytuacji finansowej, ale również dane dotyczące planowanej spłaty zaciągniętego kredytu, czy też różnorodne informacje dotyczące poręczycieli kredytowych. Z praktycznego punktu widzenia, gdy dany konsument zaciągnie swój pierwszy kredyt, to automatycznie zaczyna zapisywać własną historię kredytową. Przy systematycznych spłatach zobowiązań finansowych nasza historia będzie pozytywna, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie zaciągnąć atrakcyjny kredyt. Jeżeli pojawią się mniejsze lub większe problemy ze spłatą zobowiązań, to analogicznie zdecydowanie trudniej będzie pożyczyć nowe środki finansowe.

Jak można sprawdzić swój BIK?

Każdy pożyczkobiorca może oczywiście bez problemu sprawdzić własną historię kredytową w bazach BIK. Najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z portalu BIK.pl, dzięki któremu można dokładnie przebadać swoją historię bez potrzeby wychodzenia z domu. Jest to bardzo praktyczne i niesłychanie wygodne rozwiązanie. Aby sprawdzić swoją historię, niezbędna jest rejestracja i założenie konta w BIK. Po wypełnieniu stosownego formularza rejestracyjnego online niezbędne jest potwierdzenie swojej tożsamości. Można tego dokonać na przykład poprzez przekazanie skanu dowodu osobistego. Ostatnim etapem identyfikacji jest przelanie symbolicznej złotówki na wskazane konto bankowe. Aby sprawdzić tożsamość swoich klientów BIK może przesłać na podany w formularzu adres korespondencyjny specjalny kod weryfikacyjny, który należy wprowadzić w specjalne pole. Tego typu weryfikacja jest doskonałym wyborem dla osób, które nie chcą wysyłać skanu dowodu osobistego drogą elektroniczną.

Jak szybko uzyskać raport BIK?

Jeżeli powyżej opisana rejestracja w serwisie BIK.pl przebiegnie bez zakłóceń, to od razu można pobrać raport BIK. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że cena jednego raportu wiąże się z koniecznością poniesienia opłaty w wysokości 39 zł. Dzięki raportowi zdecydowanie łatwiej będzie dokładnie określić rzeczywistą wiarygodność w oczach instytucji finansowych, z których usług zamierzamy skorzystać w niedalekiej przyszłości. Warto wspomnieć również o tym, że każdy konsument może raz na pół roku uzyskać za darmo nieco uboższy raport BIK. Osoby zainteresowane bezpłatnym raportem zobowiązane są do złożenia stosownego wniosku o wydanie kopii danych osobowych w BIK. Wymieniony wniosek można przesłać do Centrum Obsługi Klienta drogą pocztową albo elektroniczną. W tym drugim przypadku niezbędny jest podpis kwalifikowany. W opisywanym powyżej serwisie BIK.pl znajduje się specjalna zakładka, dzięki której można szybko złożyć wniosek online.

Dlaczego warto sprawdzić swój raport w BIK?

Raport BIK jest doskonałym narzędziem dla tych osób, które chcą dokładnie oszacować swoją zdolność kredytową. Internetowy analizator kredytowy BIK wbrew pozorom jest bardzo rozbudowany i nie bazuje wyłącznie na miesięcznych zarobkach i wydatkach. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że istnieją również Alerty BIK, dzięki którym będzie można szybko dowiedzieć się o próbach wyłudzenia pieniędzy na nasze dane. Dla firm ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się również Alerty o Kontrahencie. W dużej mierze to właśnie dzięki systematycznemu monitorowaniu kontrahentów będzie można uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i problemów finansowych. Opisywane Alerty BIK, są najprostszym rozwiązaniem, aby zabezpieczyć się przed oszustami. Na samym końcu warto wspomnieć również o tym, że w serwisie BIK.pl istnieje funkcja Zastrzeżenia Kredytów. Jest to idealna propozycja dla tych osób, które chcą zablokować zaciąganie umów kredytowych. Pamiętać należy o tym, że BIK nie zawsze musi szkodzić, dlatego też warto wykorzystać jego największe zalety. Osoby, które systematycznie spłacają zobowiązania, mogą w nie dalekiej przyszłości wynegocjować z bankiem bardzo atrakcyjne warunki kredytowe.