Aktualności 06 stycznia 2022

Kredyt hipoteczny znów w górę. Rada Polityki Pieniężnej kolejny raz podniosła stopy.

W związku z wciąż rosnącą inflacją, we wtorek 4 stycznia Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe. Dla kredytobiorcy oznacza to kolejny wzrost rat spłacanych kredytów. Przeciętna rata kredytu hipotecznego wzrośnie od 30 do nawet 300zł. Dodatkowo osoby, które starają się o taki kredyt będą miały utrudnione zadanie.

Decyzją RPP stopy procentowe wzrastają z 1,75 do 2,25%. Tym samym przewyższając wartość sprzed pandemii i czyniąc go najwyższym od 2014 roku. Jest to kolejna podwyżka stóp procentowych i niestety, najprawdopodobniej nie ostatnia. Wiele osób prognozuje podniesienie ich nawet do poziomu 4%.

Oczywiście kiedy odczujemy zmianę w racie kredytu hipotecznego zależy od tego jak skonstruowaną mamy umowę z bankiem i możemy czekać nawet pół roku na ponowną aktualizację harmonogramu. Kiedy jednak już to nastąpi, na jakie dokładnie kwoty powinniśmy się nastawić? Dla przeciętnego kredytu na 25 lat z marżą na poziomie 2,6% przy kwocie 300 tys. zł pozostałych do spłaty, rata powinna wzrosnąć o około 90 zł. Przy takich samych założeniach ale kwocie 200 tys. zł rata hipotecznego wzrosłaby o około 60 zł, a dla 100 tys. zł już „tylko” 30 zł. Wszystkie te wyliczenia oczywiście dotyczą ostatniej zmiany oprocentowania, a osoby które płacą jeszcze niezaktualizowane raty o wcześniejsze podwyżki, muszą się liczyć ze znacznie wyższymi wzrostami.

Wzrost stóp procentowych to nie tylko ból głowy dla obecnych kredytobiorców. Drugą grupą mogącą czuć niepokój są osoby które chciałby kupić nieruchomość. Powodem, poza oczywistym wyższym kosztem kredytu hipotecznego, jest także większa trudność w jego uzyskaniu. Dzieje się tak dlatego, że banki przy przeliczaniu zdolności kredytowej będą już brały wyższe obciążenie potencjalnego kredytobiorcy.

Obserwując ostatnie zmiany oraz zakładając kolejne, dla wielu kredytobiorców może to być ostatni moment na uzyskanie kredytu hipotecznego. Zapraszamy zatem do kontaktu z naszymi doradcami finansowymi, pomogą wybrać najlepszą ofertę w tych niepewnych czasach na rynku finansowym.