Aktualności 09 lipca 2022

Dziesiąta podwyżka stóp procentowych z rzędu

Po zebraniu Rady Polityki Pieniężnej z 08.07.2022 stopy procentowe zostały ponownie podniesione. W związku z tym od 9 lipca stopa referencyjna wzrosła o 0.5% do 6.5%.

kredyt refinansowy

Rynek finansowy spodziedziewał się takiego ruchu, ponieważ inflacja, z którą RPP walczy między innymi poprzez podnoszenie stóp, w dalszym ciągu wzrasta. W lipcu osiągnęła już poziom 15,6% – coś czego nie widzieliśmy w Polsce od lat 90. Niestety według prognoz nie jest to koniec wzrostów cen, a najgorsze czeka na nas pod koniec lata lub jesienią.

Jednocześnie jednak Rada Polityki Pieniężnej zaczyna dawać sygnały, że jesteśmy już na końcu cyklu podwyżek i, mimo wcześniejszych przewidywań, nie grozi nam raczej dwucyfrowa wartość inflacji. Bardziej prawdopodobny scenariusz to w taki w którym RPP zdecyduje się na jeszcze jedną podwyżkę w tym roku, a może nawet lipcowa podwyżka była już ostatnią.

Oto jak kształtują się wszystkie stopy procentowe po zmianie:
– stopa referencyjna 6,50% w skali rocznej,
– stopa lombardowa 7,00% w skali rocznej,
– stopa depozytowa 6,00% w skali rocznej,
– stopa redyskonta weksli 6,55% w skali rocznej,
– stopa dyskontowa weksli 6,60% w skali rocznej.

Wraz z wzrostem stóp procentowych dla wielu z nas wzrośnie również rata kredytu. Poniżej nasi doradcy kredytowi przygotowali kilka przykładowych wyliczeń:
Przy kwocie kredytu hipotecznego 300 tys. zł i umowie na 25 lat rata kredytu będzie wynosić około 2,7 tys. zł.
Przy kwocie kredytu hipotecznego 400 tys. zł i umowie na 25 lat rata kredytu będzie wynosić około 3,6 tys. zł
Przy kwocie kredytu hipotecznego 500 tys. zł i umowie na 25 lat rata kredytu będzie wynosić około 4,5 tys. zł
Przy kwocie kredytu hipotecznego 600 tys. zł i umowie na 25 lat rata kredytu będzie wynosić około 5,4 tys. zł

Wszystkich zastanawiających się nad obecną sytuacją na rynku kredytowym i chcących dowiedzieć się jakie działania są najlepsze na ten moment zapraszamy na spotkanie z naszymi ekspertami finansowymi. Spróbujemy znaleźć rozwiązanie jak można obniżyć obecną ratę Twojego kredytu hipotecznego zadzwoń 666229559 lub wypełnij FORMULARZ KONTAKTOWY.