Osoby, które starajÄ… siÄ™ i pozyskanie kredytu hipotecznego, doskonale zdajÄ… sobie sprawÄ™ z tego, że droga do jego otrzymania nie jest prosta i wymaga speÅ‚niania wielu, czÄ™sto dość wymagajÄ…cych warunków. Jest to zobowiÄ…zanie wieloletnie, z czym należy liczyć siÄ™ biorÄ…c kredyt hipoteczny. Jeszcze przed zÅ‚ożeniem wniosku warto dowiedzieć siÄ™, czym jest wskaźnik LTV. To ważne, bowiem ma on ogromny wpÅ‚yw na caÅ‚kowite koszty kredytu.Â
Wskaźnik LTV zawsze podawany jest w wartości procentowej i znajduje się w każdym szczegółowym opisie warunków kredytu hipotecznego. Dlatego decydując się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego warto wiedzieć, czym jest ten wskaźnik.
LTV (Loan To Value) można przetÅ‚umaczyć z jÄ™zyka angielskiego jako pożyczka od wartoÅ›ci. NajproÅ›ciej można stwierdzić, że wskaźnik ten do nic innego jak stosunek kwoty kredytu do wartoÅ›ci zabezpieczenia. LTV najczęściej dotyczy nieruchomoÅ›ci, a co za tym idzie dotyczy głównie kredytów hipotecznych, znacznie rzadziej gotówkowych. DziÄ™ki wskaźnikowi instytucje udzielajÄ…ce kredytów sÄ… w stanie dokonać oceny ryzyka kredytowego. By ograniczyć ryzyko banki starajÄ… siÄ™ doÅ‚ożyć wszelkich staraÅ„, aby udzielać kredytów wyÅ‚Ä…cznie tym jednostkom, które posiadajÄ… odpowiedniÄ… zdolność i bÄ™dÄ… w stanie terminowo spÅ‚acić zaciÄ…gniÄ™te zobowiÄ…zanie.Â
Najlepszym sposobem na zrozumienie tego, czym w praktyce jest wskaźnik LTV, jest przedstawienie konkretnych przykładów. W przypadku LTV na poziomie 80% bank będzie bardziej ryzykował niż w przypadku wskaźnika LTV wynoszącego 50%. Jest to związane z tym, że istnieje możliwość zmniejszenia wartości zabezpieczenia na przestrzeni lat (a należy pamiętać o tym, że kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem na długie lata), co może znacząco wpłynąć na trudności w pokryciu zaciągniętego zobowiązania.
Wysokość wskaźnika LTV zależy tak naprawdę od dwóch czynników:
W wielu przypadkach na wysokość wskaźnika LTV ma również wpływ wartość wkładu własnego kredytobiorcy.
Bankom zależy na tym, by ryzyko braku spłaty udzielanych przez nich kredytów było możliwie jak najniższe, dlatego też dokładają wszelkich starań, aby wskaźnik LTV był możliwie na jak najniższym poziomie. Z tego też względu wprowadzono między innymi ograniczenia dotyczące maksymalnego poziomu wskaźnika. Nie ma tu jednej odgórnie narzuconej wartości, każda placówka może decydować o tym indywidualnie. Jeszcze do niedawna limit wynosił 100%, jednak w ostatnim czasie pułap został obniżony średnio do 80-90%. Taka zmiana związana była nie tylko z wewnętrznymi decyzjami pożyczkodawców. Wpływ na to miały również zalecenia wystosowane przez Komisję Nadzoru Finansowego, w związku z kryzysem finansowym spowodowanym udzielaniem zbyt wielu kredytów hipotecznych z wysokim ryzykiem, który miał miejsce w latach 2007-2009.
Jak już wiadomo wskaźnik LTV jest stosunkiem wysokoÅ›ci wnioskowanego kredytu do wartoÅ›ci zabezpieczania. Dlatego też jak Å‚atwo siÄ™ domyÅ›lić, wysokość wkÅ‚adu wÅ‚asnego ma bardzo duży wpÅ‚yw na jego koÅ„cowÄ… wartość. Jeżeli maksymalny próg LTV przy nie wyÅ‚Ä…czajÄ…cym wkÅ‚adzie wÅ‚asnym zostanie przekroczony można go nieco obniżyć do wymaganego poziomu – tu warunkiem jest skorzystanie z ubezpieczenia. Warto jednak zadbać o to, by w miarÄ™ możliwoÅ›ci wkÅ‚ad wÅ‚asny do kredytu hipotecznego byÅ‚ możliwie jak najwyższy. WiÄ™kszy wkÅ‚ad to niższy parametr LTV, co bÄ™dzie miaÅ‚o bezpoÅ›redni wpÅ‚yw na ogólne koszty kredytu.
Znając podstawowe dane dotyczące kredytu można w prosty i szybki sposób samodzielnie obliczyć wartość wskaźnika LTV. Jednak aby możliwe było wykonanie takiego działania, koniecznie trzeba znać kwotę wnioskowanego kredyt oraz wartość nieruchomości.
Aby obliczyć wartość wskaźnika LTV należy wysokość udzielonego kredytu podzielić przez wartość nieruchomości. Uzyskany wynik należy pomnożyć przez 100%.
Wiele osób decydujących się na kredyt hipoteczny, które orientują się, czym jest wskaźnik LTV zastanawia się nad tym, czy w czasie spłacania zaciągniętego zobowiązania jego wysokość może ulec zmianie. Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna. Tak może. Dzieje się tak ze względu na regularną spłatę kapitału czy zmianę wartości nieruchomości, a niekiedy nawet związane jest to z wahaniami kursów kredytów walutowych.
Instytucje finansowe bardzo chętnie udzielają wszelkiego rodzaju pożyczek i kredytów, jednak zależy im na tym, aby transakcja była obarczona możliwie jak najmniejszym ryzykiem. Dlatego też osoby, w przypadku których wskaźnik LTV jest zbyt wysoki muszą liczyć się z tym, że mogą nie otrzymać oczekiwanego finansowania. Warto jednak wiedzieć, że pomimo zbyt dużego LTV możliwość uzyskania potrzebnych pieniędzy nie znika, jednak konieczne staje się spełnienie dodatkowych warunków. Chodzi tu przede wszystkim o:
LTV jest niezwykle ważnym wskaźnikiem w kredytach hipotecznych, o czym warto pamiętać, szczególnie mając w planach zaciągnięcie takiego zobowiązania. Im wartość LTV jest niższa, tym kredytobiorca w oczach instytucji finansowej jest bardziej wiarygodny, a co za tym idzie nie tylko ma szansę na uzyskanie kredytu w oczekiwanej wysokości, ale również otrzymanie go na korzystnych warunkach. Niższe koszty kredytu to oszczędność, którą można przeznaczyć na mnóstwo innych, znacznie ciekawszych niż spłata nadprogramowych zobowiązań kredytowych.
Doradca finansowy i kredytowy Marcin Janczewski. Jestem pomysłodawcą i założycielem firmy finansowi.pl. Od ponad dziesięciu lat zajmuję się pomaganiem klientom w uzyskaniu najkorzystniejszej oferty kredytów hipotecznych i gotówkowych.
Zdaję sobie sprawę, że priorytety i oczekiwania Klientów są różne, dlatego do każdego z Nich podchodzę indywidualnie. Ze swojej strony oferuję rzetelne i obiektywne podejście, pełen profesjonalizm oraz zaangażowanie.
Podczas pierwszego spotkania zbieram wszystkie niezbędne informacje, które pomogą mi ustalić preferencje i oczekiwania, a także wyliczyć zdolność kredytową. Za moim pośrednictwem Klienci uzyskali finansowanie w bankach na łączną kwotę przekraczającą 250 milionów złotych.